Częste pytania

Jak trafić na Stronę Główną?

Wystarczy stworzyć ciekawy quiz, który zainteresuje użytkowników oraz moderatorów w Poczekalni. Codziennie dodawane jest kilkaset quizów i jeśli Twój quiz ma trafić na Stronę Główną, to musi się czymś wyróżniać.

Więcej wskazówek możesz znaleźć w odpowiedziach na pytania:
“Jak stworzyć dobry quiz?”
“Dlaczego mój quiz od tygodni jest w Poczekalni?”
“Ile czeka się na sprawdzenie quizu?”

Jak stworzyć dobry quiz?

Aby stworzyć dobry quiz, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na takie elementy jak:
• ciekawa tematyka, coś świeżego (nie skopiowanego),
• mała ilość błędów ortograficznych oraz stylistycznych,
• estetyka: dobrej jakości zdjęcia dopasowane do treści, brak zdjęć na białym tle.

Warto podglądać również quizy, które znajdują się już na Stronie Głównej, starać się im dorównać lub stworzyć coś lepszego.
Krótko mówiąc, jeśli Twój quiz będzie ciekawy i estetyczny, to użytkownicy pozytywnie go ocenią w Poczekalni, a moderatorzy chętnie go sprawdzą.
Jednak pozwól, że moderatorzy ostatecznie ocenią, czy quiz jest dobry, ponieważ z estetyką jest jak z gustem, ciężko o tym dyskutować.

Dlaczego mój quiz od tygodni jest w Poczekalni?

Głównym powodem, dla którego quiz znajduje się od tygodni w Poczekalni, jest fakt, że nie zwrócił on na siebie uwagi.
Moderatorzy codziennie przeglądają Poczekalnię w poszukiwaniu quizów, które można edytować i przygotować do Strony Głównej.

W pierwszej kolejności wybierane są quizy, które:
• mają ciekawą tematykę, coś świeżego,
• mają udostępnienia, komentarze (wystarczy nawet kilka),
• mają Serduszka (quizy trafiające na podstronę Popularne w Poczekalni, mają większe szanse na Stronę Główną),
• są stworzone estetycznie,
• mają małą ilość błędów.

Dlatego warto się przykładać podczas tworzenia quizu, zwracać uwagę na pisownię, zdjęcia, ogólną estetykę.
Podpatrywać quizy na Stronie Głównej i starać im się dorównać.
Warto również udostępniać swoje quizy znajomym, komentować u innych autorów, po prostu być aktywnym (również we wpisach) i zdobywać małą popularność w Poczekalni. Każdy quiz już na poziomie Poczekalni może stać się popularny.
 Mnóstwo osób codziennie przegląda Poczekalnię i oni również mają sprawne oko, jeśli coś im się spodoba, to w krótkim czasie potrafią to wypromować (komentarze, serduszka) i zwrócić uwagę moderatorów.

Ile czeka się na sprawdzenie quizu?

Niestety nie ma określonego czasu. Trzeba się wyróżnić. Czasami quiz może zostać sprawdzony 2 dni po publikacji, czasami miesiąc, a czasami nigdy. Ponieważ nie każdy quiz trafia na Stronę Główną i celem moderatorów nie jest poprawienie wszystkich quizów z Poczekalni, a jedynie oszlifowanie nieoszlifowanych diamentów (quizów).

Swoje szanse można zwiększyć, tworząc następne, lepsze quizy. Zawsze może zdarzyć się tak, że następny quiz z kolei wpadnie moderatorom w oko i wtedy automatycznie przeglądają cały profil użytkownika. Skutkuje to tym, że w niewielkim odstępie czasu są sprawdzane wszystkie lub większość quizów danego autora. Dlatego zachęcamy do tworzenia więcej niż jednego quizu, tym samym zwiększając swoje szanse na Stronę Główną.

Co dokładnie oznacza status mojego quizu?

Statusy są widoczne od momentu, kiedy quiz zostanie oznaczony do sprawdzenia. Jeśli mamy możliwość edycji quizu, to oznacza, że żaden status nie został przypisany do quizu. W takiej sytuacji nie należy nigdzie pisać, że quiz nie ma statusu, ponieważ nie każdy quiz trafia na stronę główną – więcej na ten temat jest opisane w pytaniu „Ile czeka się na sprawdzenie quizu?”.

Statusy:

Oznaczony do sprawdzenia – są to quizy, które zostały wybrane z Poczekalni podczas pierwszej selekcji. Jeśli quiz jest ciekawy i wyróżni się spośród innych dobrych quizów oczekujących na sprawdzenie, to zostanie sprawdzony. Na tym etapie nie ma pewności, że quiz trafi na stronę główną. Nie ma również określonego czasu na zmianę statusu, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak: wykonanie quizu, tematyka, nadchodzące Święta, zaplanowane quizy.

Sprawdzony – są to quizy, które przeszły pierwszy etap i zostały przez edytorów sprawdzone. Szansa na stronę główną jest większa, ale nadal na tym etapie nie ma pewności, że quiz zostanie opublikowany na stronie głównej.

Wyjątkiem jest status „Sprawdzony” oraz nowa miniaturka. Jeśli miniaturka została zaktualizowana podczas sprawdzania, to jest prawie pewne, że quiz zostanie zaplanowany na stronę główną. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie wszystkie miniaturki są zmieniane.

Nie ma również określonego czasu w jakim quizy „Sprawdzone” zmieniają swój status. Czasami są to dni, tygodnie, a czasami quiz ze statusem „Sprawdzone” w ogóle nie trafi na stronę główną, ponieważ tematyka się przedawni lub w międzyczasie pojawią się lepsze quizy. Quizów sprawdzanych jest więcej niż tych, które trafiają na stronę główną.

Zaplanowany – status, na który czeka każdy z użytkowników, na tym etapie jest już pewność, że quiz trafi na stronę główną.

Przy statusie wyświetlana jest dokładna data publikacji quizu na stronie głównej. Czasami są to dni, a czasami tygodnie, wszystko zależy od tematyki, miesiąca oraz liczby zaplanowanych quizów.

Jak widzicie quiz musi przejść długą drogę od Poczekalni do Strony Głównej, a wszystko po to, aby na stronie głównej publikowane były najlepsze quizy.

Na Panelu Kontaktowym nie odpisujemy na wiadomości dotyczące statusów, tego kiedy quiz zostanie sprawdzony, zaplanowany oraz czy dany quiz nadaje się na główną. Panel służy do rozwiązywania problemów i osoby odpowiadające na pytania nie są odpowiedzialne za planowanie quizów oraz zmiany statusów. Jak widać powyżej, nie ma też nigdy jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko się zmienia dynamicznie.

Jak zdobyć nowych obserwatorów?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi – po prostu trzeba być aktywnym użytkownikiem. Komentować, oceniać, udzielać się i przede wszystkim tworzyć dobre quizy.

Jak tworzycie miniaturki?

Wszystkie miniaturki są tworzone przez moderatorów w takich programach jak GIMP, Photoshop, Illustrator.
Natomiast posiadanie danego programu nie sprawi, że nagle zacznie się tworzyć piękne miniaturki.
Wymaga to dużo pracy, a przede wszystkim wyobraźni, ale zachęcamy do próbowania i uczenia się nowych rzeczy.

Swoich sił można spróbować również w edytorach online takich jak: Pizap oraz Canva.

Jeśli jednak autor stworzy dobry quiz, to tak naprawdę nie musi się martwić miniaturką.
Liczy się wnętrze. Miniaturka to dodatkowa nagroda, którą się otrzymuje podczas pojawienia się na Stronie Głównej.

Dlaczego na stronę główną nie trafiają quizy, które mi się podobają?

Jeżeli odnalazłeś ten quiz, który Ci się spodobał, to bardzo się z tego cieszymy! Rozwiązałeś quiz, który był świetny w Twoim odczuciu więc powinieneś być zadowolony, zaobserwować autora, może nawet rozwiązać inne jego quizy. Polecić tę osobę/quiz u siebie na profilu. Wiele jest możliwości, aby kogoś wesprzeć. Jeśli znalazłeś takich 10 quizów, no to rewelacja, znalazłeś na naszej stronie coś co Ci się spodobało, spędziłeś miło czas i na tym powinno to polegać. Nie wszystkie quizy trafiają na stronę główną i nie trzeba ich wysyłać do moderatorów. Możesz takiego autora zaobserwować, kibicować i rozwiązywać jego quizy dalej. Nie usuwamy quizów z serwisu jeśli nie trafią na stronę główną. Odnajdujesz tutaj treści, które są tworzone przez autorów, które Ci się podobają i nie należy oceniać pracy moderatorów poprzez pryzmat kilku lub kilkunastu quizów, które według Ciebie powinny być na stronie głównej.
Jeżeli potrafisz odnaleźć ciekawe quizy mimo, że nie są na głównej, to świetnie. Dla nas to jest powód do radości. Strona główna jest miejscem, gdzie nie każdy może trafić, a jeśli trafi, to treść musi się spodobać szerokiemu gronu odbiorców.

Należy pamiętać o tym, że strona internetowa i aplikacja, to coś więcej niż quizy, to jest cała firma i zespół osób, które codziennie przy tym pracują. Stronę oraz aplikację odwiedza ponad milion osób miesięcznie i codziennie muszą na stronie głównej pojawić się odpowiednie treści, które trafiają do jak największego grona odbiorców. Strona główna musi być wyzwaniem dla autorów, gdyby każdy quiz mógł tam trafić, to autorzy straciliby motywację. Dzięki temu – jeśli Twój quiz trafił na stronę główną, to wiesz, że był naprawdę dobry!

Dlaczego na stronę główną trafiają quizy popularnych użytkowników?

Na stronę główną trafiają quizy popularnych użytkowników przede wszystkim dlatego, że tworzą świetne quizy. Popularność przyszła z czasem, również zaczynali od 0 obserwujących – jak każdy. To właśnie dzięki dobrym quizom stali się popularni. Często takie osoby są w serwisie kilka miesięcy, a nawet lat. Przez czas spędzony na stronie nauczyli się jak tworzyć doskonałe quizy, które podobają się innym użytkownikom. Tacy autorzy dostarczają świetnej jakości treści i powinni być docenieni przez innych. Przyczyniają się do rozwoju serwisu, a należy pamiętać, że wszystkim powinno na tym zależeć. Jeśli ktoś ma bardzo dobre quizy i trafia na stronę główną często, to dlaczego miałby przestać na niej się pojawiać? Nie ma w tym nic złego. Na stronie głównej pojawiają się treści różnych osób, często nowych, często na niszowe tematy. Wystarczy zjechać na głównej trochę niżej. Każdy widzi tylko popularnych autorów i trzeba sobie zadać pytanie, dlaczego? Ponieważ są to ciekawe quizy i rzucają się w oczy. Poczekalnia jest sprawdzana kilka/kilkanaście razy dziennie – codziennie. Nie wszystkie quizy znajdą się na stronie głównej, gdyby tak było, to po co nam strona główna? Wystarczyłoby, aby główną była Poczekalnia – ale czy wtedy serwis byłby atrakcyjny? Na pewno nie.

Zdarza się, że użytkownicy widzą ciekawe quizy i chcą nam je polecić. Kilka lat prowadzenia serwisu pokazuje jednak, że te najciekawsze quizy są danego autora albo jego znajomych. Wtedy ocena danego quizu nie zawsze jest obiektywna. Należy pamiętać, że osób, które nie mają quizu na stronie głównej zawsze będzie więcej, po prostu trzeba zrozumieć funkcjonowanie takiego serwisu. Na stronę główną ma szansę każdy, ale nie oznacza to, że każdy na nią trafi. Przy takiej skali i tylu dodawanych quizach nie jest to możliwe. Poczekalnia jest miejscem, które moderatorzy widzą kilka/kilkanaście razy dziennie, jeśli ktoś stworzy coś naprawdę ciekawego, to duża szansa, że prędzej czy później trafi na stronę główną. Osoby, które dodają ciekawe quizy, które mają tych quizów bardzo dużo na stronie głównej nadal będą na niej się pojawiać – z prostego powodu. Na stronie głównej muszą być codziennie ciekawe i nowe quizy. Na tym polega prowadzenie serwisu. Osoby, które dobrze znacie ze strony głównej dostarczają regularnie dobre quizy i zapewniają funkcjonowanie serwisu. Taki serwis poznaliście, założyliście tutaj konto, co nas bardzo cieszy! Ale nie każdy quiz, każdego autora trafi na stronę główną, nawet quiz, który został przekazany do edycji. Pewne tematy się przedawniają, zmieniają się standardy, nie zawsze to co było ciekawe rok temu jest ciekawe dzisiaj. Jeśli użytkownik ma quizy, których edycja trwa miesiącami, to zawsze może do nas napisać na Panel, odpowiemy czy quizy mają szansę trafić na główną czy nie (wtedy przywrócimy edycję).


Ciekawostka: kiedyś mieliśmy ekipę kilkudziesięciu osób, które sprawdzały Poczekalnię i szukały właśnie ciekawych quizów. Po pierwsze, to co było oceniane na „Super” (mieli dodatkowe przyciski) – nie było dla edytorów takie super. Duża część quizów nie nadawała się na stronę główną. Część to były quizy właśnie tych użytkowników oraz ich znajomych. Czy pomogło to edytorom? W niewielkim stopniu. Mogliśmy tę ekipę ograniczyć do 2 osób i wyszłoby na to samo. Wygenerowało więcej pracy i te „perełki”, o których wielu mówi, nigdy nie zostały znalezione. Dlatego w przyszłości na pewno takie działania nie zostaną wznowione. 
Do dzisiaj w serwisie są osoby, który brały udział w tym „programie” i również zobaczyły, że szukanie quizów w Poczekalni nie jest łatwą pracą. Robiły to przez krótki czas. Moderatorzy robią to od kilku lat – codziennie. 
Twórz świetne quizy, a na pewno przyjdzie czas, że i Twój quiz trafi na stronę główną – na co liczymy i kibicujemy.

Dlaczego niektóre quizy trafiają na stronę główną ponownie?

Zdarza się, że quizy, które były kiedyś na stronie głównej trafiają na nią ponownie. Dzieje się tak w przypadku quizów, które były niesamowicie popularne kilkanaście miesięcy, a nawet lat temu.
Niektórzy użytkownicy, którzy są z nami dłuższy czas potrafią dostrzec taki quiz, ale dla osób, które odwiedzają stronę czy aplikację i nie są z nami od początku takie quizy są czymś nowym.

Najczęściej takie odświeżone quizy można zauważyć w okresie wakacyjnym oraz świąteczny. W tym czasie
stronę odwiedza wiele nowych osób i wiemy, że takie quizy ich zainteresują. Co więcej, może dzięki nim założą konto i staną się nowym aktywnym użytkownikiem, który zostawi u Was kiedyś obserwację.

Dlaczego moje konto/konto innego użytkownika zostało zablokowane/usunięte?

Użytkownik otrzymuje blokadę konta wyłącznie w sytuacji, gdy złamał regulamin serwisu. Aby otrzymać blokadę muszą być ku temu podstawy i dowody. Moderacja NIGDY nie blokuje/nie usuwa kont bezpodstawnie i przed nałożeniem blokady dokładnie bada sprawę.
Najczęstszym powodem blokady są wulgarne wpisy/komentarze/wiadomości prywatne, nieodpowiednie treści we wpisach/quizach oraz multikonta.
Każdy użytkownik, na którego została nałożona blokada otrzymuje powiadomienie, w którym jest napisany powód blokady oraz jej długość. Nie ma możliwości nałożenia blokady bez podania powodu. Jeżeli użytkownik twierdzi inaczej, to niestety, ale mija się za prawdą.

Jeżeli użytkownik założy nowe konto po blokadzie, to takie konto również może zostać zablokowane lub usunięte. Jest to omijanie blokady, które nie powinno mieć miejsca.

Usuwane konta w serwisie to najczęściej multikonta oraz konta, które zostały stworzone wyłącznie do obrażania innych użytkowników. Użytkownicy tworzą spamerskie multikonta, które zaburzają liczbę obserwacji, serc i komentarzy. Konta szkodzą społeczności, nie dostarczają żadnej wartości, ani żadnej realnej aktywności. Oczywistym jest, że jeśli moderacja usuwa takich kont kilkadziesiąt, to spadnie liczba obserwacji u wielu użytkowników. Moderacja nie usuwa specjalnie obserwacji, a jedynie czyści serwis z niepotrzebnych – pustych kont.
Nawet jeżeli komuś spadnie liczba obserwacji, to nie powinien się niczym przejmować. Były to puste konta, które realnie nie były prawdziwym obserwującym i nie były zainteresowane naszymi quizami/profilem.

Rozumiemy, że czasami zostają zablokowane lub usunięte konta wasze lub waszych znajomych, ale trzeba mieć na uwadze, to, że taki użytkownik MUSIAŁ złamać regulamin i taki użytkownik otrzymał powód blokady w powiadomieniu. Moderacja nie udostępnia żadnych informacji dot. blokady osobom trzecim. Nie ma możliwości skrócenia blokady lub przywrócenia usuniętego konta.

Moje konto

Jak mogę zmienić zdjęcie profilowe oraz tło?

Zdjęcie profilowe oraz #tło można zmienić w Ustawieniach.
Zdjęcie profilowe jest zdjęciem, które będzie się wyświetlać przy wszystkich Twoich quizach, komentarzach oraz wpisach. Natomiast tło widoczne będzie wyłącznie na Twoim profilu.

Jak mogę zmienić nazwę użytkownika?

Nazwę użytkownika można zmienić w Ustawieniach.
Nazwa użytkownika może zostać zmieniona tylko raz. Po zmianie należy zalogować się ponownie, używając nowej nazwy użytkownika. Pamiętaj, że procedura jest nieodwracalna, nie będzie powrotu do starego nicku.
Po zmianie nazwy użytkownika Twój adres profilu pozostaje taki sam i nie ma możliwości jego zmiany.

Czy mogę przyspieszyć czas oczekiwania na zmianę nazwy?

Nazwę użytkownika można zmienić raz na dwa miesiące. Nie ma możliwości, abyśmy przyspieszyli ten proces.

Jak mogę zmienić adres e-mail, dlaczego jest ważny?

Adres e-mail można zmienić w Ustawieniach. Dzięki niemu będziesz mieć możliwość przypomnienia hasła, odzyskania konta w razie problemów oraz otrzymywania najważniejszych powiadomień.

Nie mogę się zalogować. Czemu?

W sytuacji, gdy Twoje hasło jest błędne i nie możesz się zalogować, to w pierwszej kolejności należy użyć opcji “przypomnij hasło”. Wiadomość z linkiem do zmiany hasła zostanie przesłana na Twój adres e-mail, pamiętaj, aby sprawdzić również folder Spam. Jeżeli przypomnienie hasła nie pomaga i nadal nie możesz się zalogować, to skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy – przedstaw problem, a postaramy się pomóc.

Jak mogę przypomnieć hasło, kiedy nie pamiętam e-maila?

W takiej sytuacji musisz skontaktować się z nami przez formularz kontaktowy i przedstawić problem. Postaramy się potwierdzić Twoją tożsamość i odzyskać konto.

Dlaczego moje konto jest zablokowane?

Ponieważ został naruszony regulamin korzystania z serwisu. Publikowane treści były plagiatami, zawierały treści wulgarne lub niezgodne z polityką serwisu.

Jak włączyć powiadomienia e-mail?

Powiadomienia e-mail można włączyć w Ustawieniach. Możesz otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach pod Twoimi quizami, nowych obserwatorach oraz quizach publikowanych przez osoby, które obserwujesz.

Jak wyłączyć status aktywności (zielona kropka przy avatarze)?

Status aktywności możesz wyłączyć w Ustawieniach profilu. Nikt nie będzie widział, że jesteś w serwisie, ale pamiętaj, że również nie będziesz widzieć statusu aktywności innych użytkowników.

Jak mogę usunąć swoje konto?

Konto można usunąć samodzielnie w Ustawieniach profilu.

Dlaczego moje konto/konto innego użytkownika zostało zablokowane/usunięte?

Użytkownik otrzymuje blokadę konta wyłącznie w sytuacji, gdy złamał regulamin serwisu. Aby otrzymać blokadę muszą być ku temu podstawy i dowody. Moderacja NIGDY nie blokuje/nie usuwa kont bezpodstawnie i przed nałożeniem blokady dokładnie bada sprawę.
Najczęstszym powodem blokady są wulgarne wpisy/komentarze/wiadomości prywatne, nieodpowiednie treści we wpisach/quizach oraz multikonta.
Każdy użytkownik, na którego została nałożona blokada otrzymuje powiadomienie, w którym jest napisany powód blokady oraz jej długość. Nie ma możliwości nałożenia blokady bez podania powodu. Jeżeli użytkownik twierdzi inaczej, to niestety, ale mija się za prawdą.

Jeżeli użytkownik założy nowe konto po blokadzie, to takie konto również może zostać zablokowane lub usunięte. Jest to omijanie blokady, które nie powinno mieć miejsca.

Usuwane konta w serwisie to najczęściej multikonta oraz konta, które zostały stworzone wyłącznie do obrażania innych użytkowników. Użytkownicy tworzą spamerskie multikonta, które zaburzają liczbę obserwacji, serc i komentarzy. Konta szkodzą społeczności, nie dostarczają żadnej wartości, ani żadnej realnej aktywności. Oczywistym jest, że jeśli moderacja usuwa takich kont kilkadziesiąt, to spadnie liczba obserwacji u wielu użytkowników. Moderacja nie usuwa specjalnie obserwacji, a jedynie czyści serwis z niepotrzebnych – pustych kont.
Nawet jeżeli komuś spadnie liczba obserwacji, to nie powinien się niczym przejmować. Były to puste konta, które realnie nie były prawdziwym obserwującym i nie były zainteresowane naszymi quizami/profilem.

Rozumiemy, że czasami zostają zablokowane lub usunięte konta wasze lub waszych znajomych, ale trzeba mieć na uwadze, to, że taki użytkownik MUSIAŁ złamać regulamin i taki użytkownik otrzymał powód blokady w powiadomieniu. Moderacja nie udostępnia żadnych informacji dot. blokady osobom trzecim. Nie ma możliwości skrócenia blokady lub przywrócenia usuniętego konta.

Potwierdzanie adresu e-mail

Jak potwierdzić adres e-mail?

Przejdź do Ustawień swojego konta, a następnie przy adresie e-mail kliknij przycisk „Potwierdź”. 


Zostanie wysłana do Ciebie wiadomość e-mail z linkiem, który należy kliknąć. 


Po kliknięciu w link otworzy się strona i Twój adres e-mail zostanie potwierdzony.

Jeżeli wszystko się udało, to w Ustawieniach obok adresu e-mail będzie widoczna zielona ikona potwierdzenia.

Nie widzę wiadomości z potwierdzeniem na poczcie e-mail, co zrobić?

Sprawdź czy podany adres e-mail w Ustawieniach jest na pewno poprawny. Jeżeli jest niepoprawny, ma literówkę lub nie masz do niego dostępu, to musisz zmienić adres e-mail, a następnie wysłać Potwierdzenie ponownie.

Jeżeli potwierdzenie zostało wysłane na poprawny adres e-mail, ale nie widzisz wiadomości w głównym folderze to sprawdź folder SPAM, Okazje, Powiadomienia. Niektóre poczty segregują wiadomości i potwierdzenie może nie wyświetlać się w głównym folderze. Możesz też na poczcie wpisać w wyszukiwarkę „Potwierdzanie adresu e-mail” i odszukać wiadomość wysłaną od sameQuizy. Pamiętaj, że czasami może wystąpić przeciążenie i wiadomość nie zostanie wysłana od razu. Czasami warto trochę dłużej poczekać.

Jeżeli nadal żadna wiadomość do Ciebie nie dotarła, to napisz do nas na Panel kontaktowy. Postaramy się pomóc.

Nie mam dostępu/nie mogę się zalogować na swój adres e-mail, który mam podany w Ustawieniach, co zrobić?

Jeżeli nie masz dostępu do adresu e-mail, który podany jest w Ustawieniach twojego konta, to należy zmienić adres na taki, do którego masz dostęp. Następnie wysłać Potwierdzenie już na poprawny adres. 
Nie musisz wysyłać potwierdzenia na taki adres na jaki zostało założone konto, adres zawsze można zmienić na taki, do którego masz dostęp.

Nie mam swojego adresu e-mail, co zrobić?

W takiej sytuacji należy założyć swój nowy adres e-mail. Możesz też sprawdzić czy przypadkiem na telefonie nie masz zalogowanego konta w aplikacji Poczta lub Gmail. Często telefony wymagają zalogowania się na adres e-mail.

Jeżeli chcesz założyć swój nowy adres e-mail, to najlepiej zrobić to na Gmailu, uchroni Cię to przy okazji od niepotrzebnego SPAMu, który często pojawia się na innych pocztach.
Aby założyć nowe konto wystarczy przejść na stronę Gmaila i kliknąć Utwórz konto. W razie problemów możesz skorzystać z ich działu Pomocy. Następnie nowo utworzony adres e-mail wystarczy wpisać w Ustawieniach i go potwierdzić.

Dlaczego trzeba potwierdzić adres, aby mieć dostęp do wszystkich funkcji?

Pierwszym powodem jest bezpieczeństwo konta. Mając potwierdzony adres e-mail Wasze konto jest lepiej zabezpieczone i łatwiej będzie je odzyskać w razie problemów. W sytuacji, gdybyście utracili dostęp do konta i mieli podany nieaktywny lub nieistniejący adres e-mail, to odzyskanie takiego konta jest bardzo utrudnione lub czasem niemożliwe.


Drugim powodem są m.in. multikonta. Konta te są zakładane na nieistniejące adresy i są tworzone tylko do oszukiwania lub obrażania innych użytkowników. Potwierdzenie adresu e-mail ma za zadanie zredukowanie liczbę takich kont.

Jakie funkcje są ograniczane jeśli adres e-mail nie jest potwierdzony?

Do czasu potwierdzenia adresu e-mail użytkownik nie będzie mógł dodawać wpisów, komentarzy, obserwować użytkowników oraz dodawać serc.

W chwili obecnej wiadomości prywatne nie są objęte ograniczeniami.Pamiętaj, że wystarczy potwierdzić adres e-mail, a wszystkie funkcje zostaną automatycznie od razu odblokowane.

Czy usuwacie konta, które nie mają potwierdzonego adresu e-mail?

Nie. Nie usuwamy żadnych kont. Ograniczane są wyłącznie wybrane funkcje serwisu, które po potwierdzeniu zostają automatycznie od razu odblokowywane.

Powiadomienia i wiadomości

Czym są powiadomienia?

Powiadomienia informują Cię o aktywności związanej z Twoim kontem oraz obserwowanych przez Ciebie użytkowników.

Możesz otrzymywać powiadomienia o:
– Twoim quizie, który trafił na Stronę Główną
– Nowym użytkowniku, który zaczął Cię obserwować
– Nowym osiągnięciu, które udało Ci się zdobyć
– Nowych komentarzach pod Twoim quizem lub odpowiedzi na Twój komentarz
– Nowym wpisie na Twoim profilu lub odpowiedzi na Twój wpis

Obserwując innych użytkowników, możesz otrzymywać powiadomienia o:
– Nowych quizach dodanych przez obserwowanych autorów
– Nowych wpisach dodanych przez obserwowanych autorów

Pamiętaj, że dodatkowo poszczególne powiadomienia możesz otrzymywać również na swoją skrzynkę e-mail. Takie powiadomienia można włączyć w Ustawieniach.

Gdzie mogę sprawdzić swoje powiadomienia?

Powiadomienia symbolizuje ikona dzwoneczka. Przy ikonie widnieje liczba nowych nieodczytanych powiadomień. Wszystkie powiadomienia możesz sprawdzić na podstronie Powiadomienia – są one dodatkowo posegregowane.

Czy mogę otrzymywać e-maile z powiadomieniami?

Oczywiście, że tak! Powiadomienia e-mail można włączyć w Ustawieniach. Możesz otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach pod Twoimi quizami, nowych obserwatorach oraz quizach publikowanych przez osoby, które obserwujesz.

Dlaczego mam tak mało powiadomień?

Powiadomienia dotyczą Twojej aktywności oraz osób, które obserwujesz. Jeśli chcesz otrzymywać więcej powiadomień, musisz stać się aktywniejszym użytkownikiem lub zaobserwować więcej użytkowników.

Czym są wiadomości prywatne?

Wiadomości prywatne pozwalają na bezpośrednią komunikację między dwoma użytkownikami.

Gdzie znajdę wiadomości w aplikacji mobilnej?

Wiadomości prywatne dostępne są wyłącznie w wersji przeglądarkowej strony. Nie są one dostępne w aplikacji mobilnej, ponieważ ta funkcja jest skomplikowana i wymagająca czasowo. Należy również pamiętać, że nasza aplikacja nie jest komunikatorem i wiadomości są wyłącznie dodatkiem do serwisu opartego na quizach.

W przyszłości na pewno taka funkcja zostanie dodana.

Jak odblokować/zablokować wiadomości prywatne?

Wiadomości prywatne możesz zablokować/odblokować w Ustawieniach.
Pamiętaj, że jeśli zablokujesz prywatne wiadomości, to nikt do Ciebie nie będzie mógł napisać oraz Ty również nie będziesz mieć możliwości wysyłania wiadomości do innych użytkowników.

Jeżeli masz odblokowane wiadomości prywatne, a nie możesz do kogoś wysłać wiadomości, to oznacza, że ktoś wyłączył taką możliwość lub jesteś osobą zablokowaną przez tego użytkownika.

Czy dodacie chat grupowy?

Pomysł dot. grupowych wiadomości prywatnych sugerowany był wielokrotnie. Natomiast wiadomości stanową dodatek do strony. Staramy się skupiać na rozwoju strony i funkcjach, które trafiają do szerszego grona użytkowników, nie tylko tych zalogowanych i mających konto. Przez co priorytetem są nowe typy quizu lub inne funkcje rozwijające stronę czy aplikację. W tym momencie nie planujemy wprowadzać grupowych wiadomości, ale nie wykluczamy, że w przyszłości taka funkcja może się pojawić.

Pozostałe pytania

Czym są obserwacje, jak obserwować użytkowników?

Obserwacje pozwalają otrzymywać powiadomienia o aktywności danego użytkownika. Każdego użytkownika w serwisie (również Ciebie) można obserwować, klikając na przycisk “Obserwuj” przy quizie lub w jego profilu. Jeśli będziesz kogoś obserwować, to będziesz otrzymywać powiadomienia o jego nowo dodanych quizach oraz wpisach. Tak samo osoby, które Ciebie obserwują, będą otrzymywać powiadomienia o Twoich nowych quizach oraz wpisach.

Czym są serduszka, jak je dawać/otrzymywać?

Serduszka pełnią funkcję pochwały. Serduszka można dawać i otrzymywać przy quizach, wpisach oraz komentarzach. Serduszko możesz dać w momencie, kiedy coś Ci się podoba, wspierasz kogoś, doceniasz jego pracę lub po prostu uważasz, że na nie zasługuje. Wyłącznie do Ciebie należy decyzja komu i za co dasz serduszko.

Serduszka również pomagają określić, które quizy cieszą się dużym zainteresowaniem oraz pozwalają sprawić, że dany quiz trafi na podstronę Popularne w Poczekalni i zwiększy jego szanse na Stronę Główną. Oceniając quizy w Poczekalni, dajesz im szansę się “wybić”.

Łączna liczba wszystkich Serduszek pod Twoimi quizami znajduje się na Twoim profilu.

Jak trafić na podstronę Popularne?

Na podstronę Popularne trafiają quizy, które uzyskały największą liczbę odsłon – czyli są to quizy, które rozwiązało najwięcej osób w przeciągu 7/30/365 dni.

Na podstronę Popularne w Poczekalni trafiają quizy, które uzyskały największą liczbę Serduszek.

Czym jest Ranking, jak tam trafić?

W Rankingu znajduje się TOP500 użytkowników z największą liczbą obserwujących.
Można tam trafić, zdobywając odpowiednią liczbę obserwujących nas osób.

Jak mogę dodać quiz do Ulubionych?

Należy kliknąć przycisk “Dodaj do ulubionych”, który znajduje się na podstronie z quizem.

Gdzie znajdują się quizy dodane do Ulubionych?

Wszystkie quizy dodane do Ulubionych znajdują się w zakładce Ulubione. Można do niej przejść, klikając zdjęcie profilowe na górnej belce i z menu wybrać Ulubione. W wersji mobilnej strony Ulubione quizy widoczne są po przejściu na podstronę „Więcej”.

Ulubione quizy wyświetlają się również na Twoim profilu. Klikając ikonę w górnym prawym rogu tej sekcji, możesz zadecydować, czy Twoje Ulubione quizy będą widoczne dla wszystkich czy wyłącznie dla Ciebie.

Czym są osiągnięcia, jak je zdobyć?

Osiągnięcia stanowią nagrodę za spełnienie ściśle określonych wymogów. Zdobyte przez Ciebie osiągnięcia wyświetlają się na Twoim profilu. Wszystkie osiągnięcia oraz ich wymagania możesz sprawdzić na podstronie Osiągnięcia.

Niektóre osiągnięcia są specjalne, możliwe do zdobycia wyłącznie podczas specjalnych wydarzeń, konkursów – nie ma możliwości ich ponownego zdobycia.

Dlaczego liczba udostępnień quizu zniknęła?

Udostępnienia quizów pobierane są z Facebooka. Udostępnienia pobierane są za każdym razem, kiedy widzisz tę liczbę, nie jest ona przechowywana u nas. Niestety Facebook ma pewne limity pobrań tych danych. Każda osoba ma osobne, oddzielne limity. Jeśli limity zostaną przekroczone, to Facebook blokuje pobieranie tych danych i w tym momencie udostępnienia wskazują 0 – mimo że nie jest to zgodne z rzeczywistością.

Limity resetują się po upływie kilku godzin i następnego dnia zwykle wszystko wraca do normy – póki ponownie użytkownik nie przekroczy limitu.

Mam pomysł na nowe osiągnięcie/funkcję strony, gdzie to wysłać?

Miło nam to słyszeć! Swój pomysł możesz przesłać do nas poprzez formularz kontaktowy.

Dlaczego nie mogę kopiować?

Możliwość kopiowania tekstu w Opowiadaniach została wyłączona, ponieważ otrzymywaliśmy wiele zgłoszeń od naszych użytkowników, że ich opowiadania były kopiowane na inne serwisy. Postanowiliśmy trochę utrudnić kopiowanie treści i wprowadziliśmy blokadę.

Blokada dotyczy wyłącznie quizów innych autorów. Każdy autor ma możliwość kopiowania treści w swoich opowiadaniach.

Kim był Pomocnik? Jak mogę pomóc?

Pomocnik był osobą, która pomagała moderatorom w wyszukiwaniu dobrych quizów w Poczekalni. Mieli możliwość specjalnego ich oznaczania. W tym momencie funkcja Pomocnika została zawieszona. Postanowiliśmy, że wszyscy użytkownicy będą mogli oceniać quizy i decydować o ich popularności. W tym celu stworzyliśmy w Poczekalni podstronę Popularne, na którą trafiają quizy z największą liczbą Serduszek. Dzięki niej moderatorzy szybciej mogą znaleźć ciekawe quizy, a użytkownicy mogą decydować o popularności danego quizu.

Jeśli chcesz pomóc moderatorom, to wystarczy, że będziesz przeglądać quizy w Poczekalni i tym ciekawym dawać Serduszka. Będziesz mieć realny wpływ na to co pojawi się na podstronie Popularne, a możliwe, że nawet na samej Stronie Głównej.

Jak zdobyć osiągnięcie Mózgowiec?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to jak zdobyć osiągnięcie „Mózgowiec”. Jest ono przyznawane za kreatywny quiz, ale nikt nie poda recepty na kreatywny quiz, ponieważ każdy by go zrobił i taka odpowiedź zabiłaby kreatywność. :) Przede wszystkim quiz musi mieć rozbudowane nieszablonowe pytania oraz wyniki. Odpowiednio dobrane grafiki oraz idealnie dopasowaną punktację, która rzeczywiście ma wpływ na końcowy wynik.

Jest to jedno z trudniejszych osiągnięć do zdobycia i jest ono przyznawane przez osoby sprawdzające quizy. Edytorzy sprawdzili w serwisie już kilkadziesiąt tysięcy quizów i doskonale wiedzą czy dany quiz jest pierwszy w swoim rodzaju i jest na tyle ciekawy, że zasługuje na osiągnięcie. 

Osiągnięciem nagradzane są również quizy, które są początkiem danego trendu na stronie. Po tym jak taki quiz trafi na stronę główną w Poczekalni pojawia się kilkaset nowych, w podobnym stylu. Autorzy, którzy za swoje quizy otrzymali „Mózgowca” też przyczyniali się do powstania nowych typów quizów, np. Opowiadanie czy Przetrwanie.

Dlatego prosimy o nie przesyłanie pytań „Czy mój quiz jest kreatywny?” lub „Za co dostać Mózgowca?”, ponieważ o tym decydują Edytorzy i takie wiadomości niczego nie zmienią. Edytorzy doskonale wiedzą, kto takie osiągnięcie powinien w danym momencie otrzymać. Dodatkowo, takie osiągnięcie w przeszłości było łatwiej zdobyć, bo była mniejsza liczba quizów. W tym momencie osiągnięcie „Mózgowiec” otrzymuje jedna osoba na kilka tygodni.

Plagiat, błędy w quizie – jak to zgłosić?

Wszystkie zgłoszenia dotyczące błędów w quizie można zgłosić poprzez formularz, który znajduje się pod każdym quizem.

Nie ma możliwości zgłoszenia błędów w quizach, które znajdują się w Poczekalni oraz w Opowiadaniach. W Opowiadaniach zachowana jest oryginalna pisownia i błędy należy zgłaszać autorowi, natomiast w Poczekalni znajdują się quizy, które nie są przez nas moderowane – można wysłać zgłoszenie, jeśli quiz z Poczekalni zawiera nieodpowiednie treści lub jest plagiatem. Moderatorzy sprawdzają każde zgłoszenie.

Posiadacie Facebooka, Instagrama, Snapchata?

Oczywiście, że tak! Zapraszamy do obserwowania naszego:
Fanpage’a: Quiz prawdę Ci powie.
Instragrama: samequizy
Snapchata: samequizy

Tworzenie quizów

Jak mogę dodać nowy quiz?

Nowy quiz można dodać, klikając przycisk “DODAJ” w górnym prawym rogu strony lub przechodząc bezpośrednio na podstronę samequizy.pl/dodaj. Następnie należy wybrać typ quizu, który najlepiej pasuje do Twojego pomysłu.

Jakie typy quizów mogę dodawać?

W tym momencie mamy 7 typów quizów:
– Quiz osobowości
– Głosowanie
– Test
– Test na czas
– Zgadywanka
– Zdrapka
– Opowiadanie

Szczegółowe opisy typów quizów znajdziesz na podstronie Dodaj.

Jak stworzyć dobry quiz?

Aby stworzyć dobry quiz, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na takie elementy jak:
• ciekawa tematyka, coś świeżego (nie skopiowanego),
• mała ilość błędów ortograficznych oraz stylistycznych,
• estetyka: dobrej jakości zdjęcia dopasowane do treści, brak zdjęć na białym tle.

Warto podglądać również quizy, które znajdują się już na Stronie Głównej, starać się im dorównać lub stworzyć coś lepszego.
Krótko mówiąc, jeśli Twój quiz będzie ciekawy i estetyczny, to moderatorzy chętnie go sprawdzą.
Jednak pozwól, że to oni o tym zdecydują, ponieważ z estetyką jest jak z gustem, ciężko o tym dyskutować.

Jakie treści nie powinny znajdować się quizie?

Quizy publikowane w serwisie nie powinny zawierać treści: łamiących prawo, obraźliwych, wulgarnych, erotycznych, naruszających zasady współżycia społecznego oraz przekraczających granice dobrego smaku.

Quizy zawierające takie treści są usuwane z serwisu, ich autorzy ostrzegani, a w ostateczności blokowani.

Jak włączyć Samouczek podczas dodawania quizów?

Podczas dodawania quizu można włączyć Samouczek, który w szybki sposób przeprowadzi nas przez proces dodawania quizu. Pamiętaj, że każdy typ quizu jest inny i posiada swój Samouczek. Warto z tego skorzystać podczas dodawania pierwszego quizu z danego typu.

Jak zapisać szkic, gdzie znaleźć zapisane szkice?

Szkic tworzonego quizu można zapisać, klikając podczas dodawania “Zapisz jako szkic” lub “Autozapis”. Autozapis zapisuje nasz szkic automatycznie co 2 minuty.

Zapisane szkice znajdują się w zakładce Szkice. Można do niej przejść, klikając zdjęcie profilowe na górnej belce i z menu wybrać Szkice. W wersji mobilnej strony Szkice widoczne są po przejściu na podstronę „Więcej”.

Jak tworzone są miniaturki?

Wszystkie miniaturki są tworzone przez moderatorów w takich programach jak GIMP, Photoshop, Illustrator.
Natomiast posiadanie danego programu nie sprawi, że nagle zacznie się tworzyć piękne miniaturki.
Wymaga to dużo pracy, a przede wszystkim wyobraźni, ale zachęcamy do próbowania i uczenia się nowych rzeczy.

Swoich sił można spróbować również w edytorach online takich jak: Pizap oraz Canva

Jeśli jednak autor stworzy dobry quiz, to tak naprawdę nie musi się martwić miniaturką.
Liczy się wnętrze. Miniaturka to dodatkowa nagroda, którą się otrzymuje podczas pojawienia się na Stronie Głównej.

Jak mogę połączyć quizy w serię?

Serię quizów można stworzyć samodzielnie poprzez łączenie quizów. Wystarczy podczas dodawania nowego quizu w sekcji “Kontynuacja serii” wybrać quiz, który jest poprzednią częścią. Pamiętaj, że możesz połączyć quizy wyłącznie tego samego typu. Nie można połączyć np. Testu z Quizem osobowości. Opcja wybrania poprzedniej części nie pojawi się w pierwszym quizie danego typu, ponieważ nie ma quiz, do którego można byłoby go dołączyć.

Gdzie trafia mój quiz po publikacji?

Wszystkie nowo dodane przez Ciebie quizy trafiają do Poczekalni oraz na Twój profil.
Poczekalnia jest miejscem, gdzie każdy może rozwiązać Twój quiz – jest on publiczny dla wszystkich.
Wybrane quizy, które wyróżniają się na tle pozostałych, są edytowane przez moderatorów i przenoszone na Stronę Główną serwisu.

Ile quizów mogę stworzyć?

Nie ma żadnych ograniczeń. Możesz dodawać tyle quizów, ile tylko chcesz.

Czy powstaną kiedyś nowe typy quizów?

Tak, mamy w planach wprowadzenie nowych typów quizów. Niestety jest to skomplikowany proces i nie możemy dokładnie określić, kiedy może to nastąpić.

Czy tworzenie quizów jest bezpłatne?

Oczywiście, że tak! Korzystanie z serwisu od zawsze jest bezpłatne i takie pozostanie.

Jak stworzyć Facequiz, dlaczego do jego rozwiązania potrzebny jest Facebook?

Facequizy są quizami, które bazują na Twoim profilu na Facebooku. Na Twoich zainteresowaniach, znajomych oraz wielu innych zmiennych. Jeśli chcemy uzyskać wynik w takim quizie, to konto na Facebooku jest konieczne – inaczej nie będziemy mieli możliwości pobrania danych i wygenerowania wyniku.

Facequizy tworzone są wyłącznie przez moderatorów. Dodanie takiego quizu jest złożonym procesem, który składa się z wielu etapów, począwszy od przygotowania odpowiednich grafik po jego zaprogramowanie. Nie planujemy wprowadzenia możliwości samodzielnego tworzenia tego typu quizów. Natomiast jeśli masz pomysł, to zawsze możesz nam go podesłać – jeśli będzie ciekawy, to stworzymy taki Facequiz!

Dlaczego wyszukiwarka nie wyświetla mojego nowo dodanego quizu?

Główna wyszukiwarka przeszukuje quizy, które znajdują się na Stronie Głównej. Twój nowo dodany quiz znajduje się w Poczekalni i aby go wyszukać należy skorzystać z wyszukiwarki, która znajduje się na podstronie Poczekalnia.

Pamiętaj, że Twój quiz znajduje się również na Twoim profilu.

Co dokładnie oznacza status mojego quizu?

Statusy są widoczne od momentu, kiedy quiz zostanie oznaczony do sprawdzenia. Jeśli mamy możliwość edycji quizu, to oznacza, że żaden status nie został przypisany do quizu. W takiej sytuacji nie należy nigdzie pisać, że quiz nie ma statusu, ponieważ nie każdy quiz trafia na stronę główną – więcej na ten temat jest opisane w pytaniu „Ile czeka się na sprawdzenie quizu?”.

Statusy:

Oznaczony do sprawdzenia – są to quizy, które zostały wybrane z Poczekalni podczas pierwszej selekcji. Jeśli quiz jest ciekawy i wyróżni się spośród innych dobrych quizów oczekujących na sprawdzenie, to zostanie sprawdzony. Na tym etapie nie ma pewności, że quiz trafi na stronę główną. Nie ma również określonego czasu na zmianę statusu, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak: wykonanie quizu, tematyka, nadchodzące Święta, zaplanowane quizy.

Sprawdzony – są to quizy, które przeszły pierwszy etap i zostały przez edytorów sprawdzone. Szansa na stronę główną jest większa, ale nadal na tym etapie nie ma pewności, że quiz zostanie opublikowany na stronie głównej.

Wyjątkiem jest status „Sprawdzony” oraz nowa miniaturka. Jeśli miniaturka została zaktualizowana podczas sprawdzania, to jest prawie pewne, że quiz zostanie zaplanowany na stronę główną. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie wszystkie miniaturki są zmieniane.

Nie ma również określonego czasu w jakim quizy „Sprawdzone” zmieniają swój status. Czasami są to dni, tygodnie, a czasami quiz ze statusem „Sprawdzone” w ogóle nie trafi na stronę główną, ponieważ tematyka się przedawni lub w międzyczasie pojawią się lepsze quizy. Quizów sprawdzanych jest więcej niż tych, które trafiają na stronę główną.

Zaplanowany – status, na który czeka każdy z użytkowników, na tym etapie jest już pewność, że quiz trafi na stronę główną.

Przy statusie wyświetlana jest dokładna data publikacji quizu na stronie głównej. Czasami są to dni, a czasami tygodnie, wszystko zależy od tematyki, miesiąca oraz liczby zaplanowanych quizów.

Jak widzicie quiz musi przejść długą drogę od Poczekalni do Strony Głównej, a wszystko po to, aby na stronie głównej publikowane były najlepsze quizy.

Na Panelu Kontaktowym nie odpisujemy na wiadomości dotyczące statusów, tego kiedy quiz zostanie sprawdzony, zaplanowany oraz czy dany quiz nadaje się na główną. Panel służy do rozwiązywania problemów i osoby odpowiadające na pytania nie są odpowiedzialne za planowanie quizów oraz zmiany statusów. Jak widać powyżej, nie ma też nigdy jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko się zmienia dynamicznie.

Jak mogę usunąć/edytować quiz, który trafił na Stronę Główną?

Quizy, które trafiły na Stronę Główną oraz podstronę Opowiadania mogą zostać usunięte wyłącznie przez moderatorów. Aby usunąć swój quiz lub otrzymać możliwość jego ponownej edycji należy przesłać wiadomość przez Panel kontaktowy.

Jest to zabezpieczenie przed tym, aby po edycji moderatorów autor nie wprowadzał zmian w quizie oraz nie usuwał quizu, który może w danej chwili być przez nas promowany np. na Facebooku.

Dlaczego na stronę główną nie trafiają quizy, które mi się podobają?

Jeżeli odnalazłeś ten quiz, który Ci się spodobał, to bardzo się z tego cieszymy! Rozwiązałeś quiz, który był świetny w Twoim odczuciu więc powinieneś być zadowolony, zaobserwować autora, może nawet rozwiązać inne jego quizy. Polecić tę osobę/quiz u siebie na profilu. Wiele jest możliwości, aby kogoś wesprzeć. Jeśli znalazłeś takich 10 quizów, no to rewelacja, znalazłeś na naszej stronie coś co Ci się spodobało, spędziłeś miło czas i na tym powinno to polegać. Nie wszystkie quizy trafiają na stronę główną i nie trzeba ich wysyłać do moderatorów. Możesz takiego autora zaobserwować, kibicować i rozwiązywać jego quizy dalej. Nie usuwamy quizów z serwisu jeśli nie trafią na stronę główną. Odnajdujesz tutaj treści, które są tworzone przez autorów, które Ci się podobają i nie należy oceniać pracy moderatorów poprzez pryzmat kilku lub kilkunastu quizów, które według Ciebie powinny być na stronie głównej.
Jeżeli potrafisz odnaleźć ciekawe quizy mimo, że nie są na głównej, to świetnie. Dla nas to jest powód do radości. Strona główna jest miejscem, gdzie nie każdy może trafić, a jeśli trafi, to treść musi się spodobać szerokiemu gronu odbiorców.

Należy pamiętać o tym, że strona internetowa i aplikacja, to coś więcej niż quizy, to jest cała firma i zespół osób, które codziennie przy tym pracują. Stronę oraz aplikację odwiedza ponad milion osób miesięcznie i codziennie muszą na stronie głównej pojawić się odpowiednie treści, które trafiają do jak największego grona odbiorców. Strona główna musi być wyzwaniem dla autorów, gdyby każdy quiz mógł tam trafić, to autorzy straciliby motywację. Dzięki temu – jeśli Twój quiz trafił na stronę główną, to wiesz, że był naprawdę dobry!

Dlaczego na stronę główną trafiają quizy popularnych użytkowników?

Na stronę główną trafiają quizy popularnych użytkowników przede wszystkim dlatego, że tworzą świetne quizy. Popularność przyszła z czasem, również zaczynali od 0 obserwujących – jak każdy. To właśnie dzięki dobrym quizom stali się popularni. Często takie osoby są w serwisie kilka miesięcy, a nawet lat. Przez czas spędzony na stronie nauczyli się jak tworzyć doskonałe quizy, które podobają się innym użytkownikom. Tacy autorzy dostarczają świetnej jakości treści i powinni być docenieni przez innych. Przyczyniają się do rozwoju serwisu, a należy pamiętać, że wszystkim powinno na tym zależeć. Jeśli ktoś ma bardzo dobre quizy i trafia na stronę główną często, to dlaczego miałby przestać na niej się pojawiać? Nie ma w tym nic złego. Na stronie głównej pojawiają się treści różnych osób, często nowych, często na niszowe tematy. Wystarczy zjechać na głównej trochę niżej. Każdy widzi tylko popularnych autorów i trzeba sobie zadać pytanie, dlaczego? Ponieważ są to ciekawe quizy i rzucają się w oczy. Poczekalnia jest sprawdzana kilka/kilkanaście razy dziennie – codziennie. Nie wszystkie quizy znajdą się na stronie głównej, gdyby tak było, to po co nam strona główna? Wystarczyłoby, aby główną była Poczekalnia – ale czy wtedy serwis byłby atrakcyjny? Na pewno nie.

Zdarza się, że użytkownicy widzą ciekawe quizy i chcą nam je polecić. Kilka lat prowadzenia serwisu pokazuje jednak, że te najciekawsze quizy są danego autora albo jego znajomych. Wtedy ocena danego quizu nie zawsze jest obiektywna. Należy pamiętać, że osób, które nie mają quizu na stronie głównej zawsze będzie więcej, po prostu trzeba zrozumieć funkcjonowanie takiego serwisu. Na stronę główną ma szansę każdy, ale nie oznacza to, że każdy na nią trafi. Przy takiej skali i tylu dodawanych quizach nie jest to możliwe. Poczekalnia jest miejscem, które moderatorzy widzą kilka/kilkanaście razy dziennie, jeśli ktoś stworzy coś naprawdę ciekawego, to duża szansa, że prędzej czy później trafi na stronę główną. Osoby, które dodają ciekawe quizy, które mają tych quizów bardzo dużo na stronie głównej nadal będą na niej się pojawiać – z prostego powodu. Na stronie głównej muszą być codziennie ciekawe i nowe quizy. Na tym polega prowadzenie serwisu. Osoby, które dobrze znacie ze strony głównej dostarczają regularnie dobre quizy i zapewniają funkcjonowanie serwisu. Taki serwis poznaliście, założyliście tutaj konto, co nas bardzo cieszy! Ale nie każdy quiz, każdego autora trafi na stronę główną, nawet quiz, który został przekazany do edycji. Pewne tematy się przedawniają, zmieniają się standardy, nie zawsze to co było ciekawe rok temu jest ciekawe dzisiaj. Jeśli użytkownik ma quizy, których edycja trwa miesiącami, to zawsze może do nas napisać na Panel, odpowiemy czy quizy mają szansę trafić na główną czy nie (wtedy przywrócimy edycję).


Ciekawostka: kiedyś mieliśmy ekipę kilkudziesięciu osób, które sprawdzały Poczekalnię i szukały właśnie ciekawych quizów. Po pierwsze, to co było oceniane na „Super” (mieli dodatkowe przyciski) – nie było dla edytorów takie super. Duża część quizów nie nadawała się na stronę główną. Część to były quizy właśnie tych użytkowników oraz ich znajomych. Czy pomogło to edytorom? W niewielkim stopniu. Mogliśmy tę ekipę ograniczyć do 2 osób i wyszłoby na to samo. Wygenerowało więcej pracy i te „perełki”, o których wielu mówi, nigdy nie zostały znalezione. Dlatego w przyszłości na pewno takie działania nie zostaną wznowione. 
Do dzisiaj w serwisie są osoby, który brały udział w tym „programie” i również zobaczyły, że szukanie quizów w Poczekalni nie jest łatwą pracą. Robiły to przez krótki czas. Moderatorzy robią to od kilku lat – codziennie. 
Twórz świetne quizy, a na pewno przyjdzie czas, że i Twój quiz trafi na stronę główną – na co liczymy i kibicujemy.

Dlaczego niektóre quizy trafiają na stronę główną ponownie?

Zdarza się, że quizy, które były kiedyś na stronie głównej trafiają na nią ponownie. Dzieje się tak w przypadku quizów, które były niesamowicie popularne kilkanaście miesięcy, a nawet lat temu.
Niektórzy użytkownicy, którzy są z nami dłuższy czas potrafią dostrzec taki quiz, ale dla osób, które odwiedzają stronę czy aplikację i nie są z nami od początku takie quizy są czymś nowym.

Najczęściej takie odświeżone quizy można zauważyć w okresie wakacyjnym oraz świąteczny. W tym czasie
stronę odwiedza wiele nowych osób i wiemy, że takie quizy ich zainteresują. Co więcej, może dzięki nim założą konto i staną się nowym aktywnym użytkownikiem, który zostawi u Was kiedyś obserwację.

Poczekalnia

Czym jest Poczekalnia i dlaczego jest tam mój quiz?

Poczekalnia jest miejscem, do którego trafiają wszystkie nowo dodane quizy.
Jest to miejsce, gdzie każdy może rozwiązać Twój quiz – jest on publiczny dla wszystkich.
Wybrane quizy, które wyróżniły się na tle pozostałych, są edytowane przez moderatorów i przenoszone na Stronę Główną serwisu.

Dlaczego mój quiz od tygodni jest w Poczekalni?

Głównym powodem, dla którego quiz znajduje się od tygodni w Poczekalni, jest fakt, że nie zwrócił on na siebie uwagi.
Moderatorzy codziennie przeglądają Poczekalnię w poszukiwaniu quizów, które można edytować i przygotować do Strony Głównej.

W pierwszej kolejności wybierane są quizy, które:
• mają ciekawą tematykę, coś świeżego,
• mają udostępnienia, komentarze (wystarczy nawet kilka),
• mają Serduszka (quizy trafiające na podstronę Popularne w Poczekalni, mają większe szanse na Stronę Główną),
• są stworzone estetycznie,
• mają małą ilość błędów.

Dlatego warto się przykładać podczas tworzenia quizu, zwracać uwagę na pisownię, zdjęcia, ogólną estetykę.
Podpatrywać quizy na Stronie Głównej i starać im się dorównać.
Warto również udostępniać swoje quizy znajomym, komentować u innych autorów, po prostu być aktywnym (również we wpisach) i zdobywać małą popularność w Poczekalni. Każdy quiz już na poziomie Poczekalni może stać się popularny.
 Mnóstwo osób codziennie przegląda Poczekalnię i oni również mają sprawne oko, jeśli coś im się spodoba, to w krótkim czasie potrafią to wypromować (komentarze, serduszka) i zwrócić uwagę moderatorów.

Ile czeka się na sprawdzenie quizu?

Niestety nie ma określonego czasu. Trzeba się wyróżnić. Czasami quiz może zostać sprawdzony 2 dni po publikacji, czasami miesiąc, a czasami nigdy. Ponieważ nie każdy quiz trafia na Stronę Główną i celem moderatorów nie jest poprawienie wszystkich quizów z Poczekalni, a jedynie oszlifowanie nieoszlifowanych diamentów (quizów).


Swoje szanse można zwiększyć, tworząc następne, lepsze quizy. Zawsze może zdarzyć się tak, że następny quiz z kolei wpadnie moderatorom w oko i wtedy automatycznie przeglądają cały profil użytkownika. Skutkuje to tym, że w niewielkim odstępie czasu są sprawdzane wszystkie lub większość quizów danego autora. Dlatego zachęcamy do tworzenia więcej niż jednego quizu, tym samym zwiększając swoje szanse na Stronę Główną.

Jak mogę wyszukać mój quiz w Poczekalni?

Nowo dodane quizy, które trafiają do Poczekalni, można wyszukać przez wyszukiwarkę, która znajduje się na podstronie Poczekalnia. Wyszukiwarka, która znajduje się na górnej belce przeszukuje wyłącznie quizy opublikowane na Stronie Głównej oraz Użytkowników.

Jak mój quiz może stać się Popularny w Poczekalni?

Twój quiz musi zdobyć Serduszka – musi się wyróżnić na tle pozostałych quizów. Więcej informacji o tworzeniu dobrych quizów znajdziesz w odpowiedziach na pytania:
“Jak stworzyć dobry quiz?” oraz “Dlaczego mój quiz od tygodni jest w Poczekalni?”.

Quizy, które mają najwięcej serc, trafiają na podstronę Popularne. Wiele z tych quizów trafia na Stronę Główną, więc miejsce w Popularnych zawsze się znajdzie dla nowych, dobrych quizów.

Czy Popularne quizy z Poczekalni trafiają na Stronę Główną?

Większość quizów, które stają się Popularne w Poczekalni, trafia na Stronę Główną, ale nie wszystkie. Na podstronie Popularne znajdują się quizy, które mają największą ilość serc – ale nie jest to jedyny wyznacznik, który sprawia, że quiz trafia na Stronę Główną.

Pewnością jest, że jeśli Twój quiz trafi na podstronę Popularne w Poczekalni, to na pewno moderatorzy go zobaczą.

Wpisy i komentarze

Czym są wpisy?

Wpisy są formą komunikacji między użytkownikami. Wpisy można dodawać na swoim profilu oraz profilach innych użytkowników. Przy pomocy wpisów możesz zadać autorowi pytanie, pochwalić go, poprosić o pomoc, utrzymywać bliższy kontakt.

Jako autor możesz informować swoich obserwujących o planach, zmianach, nowych seriach, przerwach w tworzeniu, zadawać im pytania, wymieniać opinie i oczywiście utrzymywać z obserwatorami bliższy kontakt.
Wpisy można dodawać we wszystkich profilach, pamiętaj tylko o zachowaniu kultury.

Gdzie dodać wpis?

Wpisy można publikować na swoim profilu oraz profilach innych użytkowników w zakładce WPISY (obok QUIZY).

Jak dodać obrazek do wpisów? Czemu jest blokada?

Obrazki do wpisów można dodawać po tym jak zaobserwuje nasze konto 100 osób. Jest to zabezpieczenie przed tym, aby nowe konta nie publikowały nieodpowiedni treści. Limit jest odpowiednio wysoki i nie zostanie zmniejszony.

Czym są komentarze?

Komentarze pozwalają Ci komentować treści dodawane przez użytkowników. Komentarze można dodawać poprzez Facebooka lub Twoje konto sameQuizy. Dodając komentarze poprzez konto sameQuizy, będziesz mieć możliwość otrzymywania powiadomień o odpowiedziach na Twój komentarz oraz możliwość otrzymywania serc.

Jak mogę zgłosić wpis/komentarz, który kogoś obraża?

Aby zgłosić wpis lub komentarz, który jest wulgarny lub łamie regulamin serwisu należy kliknąć przycisk “Zgłoś”. Przycisk jest widoczny w dolnym prawym rogu po najechaniu na wpis/komentarz. Moderatorzy otrzymają zgłoszenie i postarają się jak najszybciej zareagować.

Jak mogę kogoś zablokować, co to daje?

Użytkownik, który publikuje na Twoim profilu lub pod Twoimi quizami treści, które Ci nie odpowiadają, może zostać przez Ciebie zablokowany. Nowe wpisy oraz komentarze zablokowanego użytkownika nie będą wyświetlane na Twoim profilu oraz pod Twoimi quizami. Jeśli użytkownik publikuje wulgarne treści, należy dodatkowo takie wpisy/komentarze zgłosić – moderatorzy dodatkowo sprawdzą takiego użytkownika.

Jak mogę kogoś odblokować, gdzie?

Lista zablokowanych użytkowników znajduje się w Ustawieniach.
Możesz tam sprawdzić zablokowanych użytkowników oraz ich odblokować klikając “X” przy nazwie użytkownika.

Aplikacje mobilne

Skąd mogę pobrać oficjalną aplikację sameQuizy?

Oficjalną aplikację sameQuizy można pobrać ze sklepu Google Play oraz AppStore.

Kiedy w aplikacji będą wszystkie funkcje strony?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że w aplikacji brakuje dużo funkcji, ale pracujemy już nad tym. Jest to skomplikowany i długi proces. Nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, kiedy aplikacja zostanie zaktualizowana. Do tego czasu polecamy na smartfonach korzystanie z wersji mobilnej strony – znajdują się tam wszystkie funkcje strony, łącznie z dodawaniem quizów.

Posiadacie jeszcze jakieś inne aplikacje?

Tak, posiadamy inne aplikacje oraz gry.
Kalambury – gra, w której rysujemy oraz odgadujemy hasła innych osób. Dodatkowo możemy prowadzić swój profil z rysunkami, zdobywać obserwujących i brać udział w różnych wyzwaniach. Grę można pobrać z Google Play oraz App Store.
Co byś wolał – gra, w której musimy zmierzyć się z ciężkimi pytaniami. W grze czeka na nas kilkadziesiąt różnych kategorii i kilka setki pytań. Grę można pobrać z Google Play.
Filing – aplikacja z ciekawymi artykułami. Aplikację można pobrać z Google Play.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?Wyślij wiadomość